Wielka kupa piachu

Wielka kupa piachu Great Sand Dunes National Park – nieco zagubiony kawałek dziwnego świata niemal pośrodku Gór Skalistych. Z jednej strony krajobrazy alpejskie, z drugiej wielkie, podmokłe łąki, a pośrodku wielka kupa piachu. W końcu to największe wydmy w Ameryce Północnej! Ciągnące się na wiele kilometrów morze piasku i wydm powstało na skutek procesu erozji i działania wiatru – bardzo ciekawe zjawisko recyklingu piasku i chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie takie piaszczyste cudo można spotkać w górach na wysokości 2500 m n.p.m. Tu w zimie przecież normalnie pada śnieg, a wydmy pokrywają się białym puchem! Widok piasku na tle gór świetny, bo z daleka wydmy zdają się być małe – na tle potężnych szczytów za nimi. Dopiero, jak się podjedzie bliżej, to okazuje się, że są naprawdę spore.

Biegamy w dół Wiosną i wczesnym latem park przemienia się w wielki plac zabaw dla dzieci, gdyż wzdłuż wydm płynie szeroki i płytki strumień z gór (topniejące śniegi) – mamy wielką piaskownicę i kupę płynącej, płytkiej wody. Niestety w sierpniu woda nie płynie, za to świeci mocne słońce i wieje wiatr. Na szczęście trafiliśmy na koniec kilkudniowego załamania pogody (które przepłoszyło nas wcześniej z Santa Fe), więc niebo pokryte chmurami dawało komfort – dało się łazić po wydmach na bosaka. Komfort był – przynajmniej jeśli chodzi o upał – natomiast jeśli chodzi o zmęczenie, to wydmy dały nam popalić. Oj oj! Chyba kondycja nam spadła od czasu, gdy jeździmy autem 🙂 W każdym razie na Wysoką Wydmę (High Dune, 650ft/198m wysokości) weszliśmy ze sporą zadyszką. Na górze okazało się, że stromizna jest spora, więc można było biegać turlać się i zjeżdżać na tyłku do woli. Spora część 4B tak właśnie spędziła pozostały czas na wydmach!

Zapraszamy do nowej galerii!

7 Responses to Wielka kupa piachu

 1. Jola-mama pisze:

  Jedno 4B śmiga rzeczywiście wyśmienicie. Siedem lat temu śmigał tak-razem ze swoją mamą na naszych wydmach ruchomych-k/Łeby.On chyba nie pamięta-za to Beata na pewno.

 2. Lord Piotr pisze:

  Hej, a na tych Diunach to żadnych czerwi pustyni nie było??? No i mam nadzieję, że tym bardziej podłych Harkonnenów;).
  Jak to wyglądało od tej strony Lordzie? Czy, aby w międzyczasie nie zaciągnąłeś się do Sardaukarów Imperialnych ? /Ale ja jednak jestem durny, przecież Ty już się dawno zaciągnąłeś tylko jesteś tam …. incognito;) – wybacz, ale wmoczyłem/. Powodzenia w dalszych wyprawach.
  To cudeńko przyrody robi wrażenie.

 3. Ania Dziuba pisze:

  Jaka radość! Turlanie się w piasku to dopiero super zabawa 🙂

 4. aga pisze:

  Toż to mieliście uciechę!!! Jazda na maksia, a jakie trawienie potem doskonałe. jak u indyków.a węży to tam jakich nie było?

 5. aga pisze:

  A propos węży. nie próbowaliście tam jakiegoś indianskim sposobem upiec?może coś tam wrzucisz do Łasucha ekstremalnego?

 6. Gabi pisze:

  Czy czasami nie pedzicie z powrotem do Austin w Texasie na Festiwal Ostrego Sosu?????GH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s